Underground na Ústecku v 70. a 80. letech 20. století

Kontaktní osoba projektu: Milan Fred Pištěk, fred@ukp98.cz

Výstavní projekt akcentující činnost a život osobností undergroundového hnutí a disentu titulni_panelzejména na Ústecku, Teplicku, Litoměřicku a Děčínsku. Součástí je též interaktivní mapa Ústecka s vyobrazením a zakreslením důležitých míst, kde se konaly koncerty nebo kulturní a sportovní události, docházelo k represím apod.

Výstava vychází z podkladů, které v 70. a 80. letech 20. století nashromáždili Milan Fred Pištěk, František Čuňas Stárek, Ivan Martin Magor Jirous, Vladimír Lábus Drápal, Svatopluk Karásek, Radek Strnad, Tomáš Prchal, Milan Pekky Bouška, Jan Wayda Tomeš, Filip Šucha a mnozí další.

Z jakých materiálů vycházíme?

Jedná se např. o materiály zveřejněné ve fanzinu Scene Report, novinové články, dobové fotografie a vzpomínky pamětníků, které tímto počinem zachytíme na cca 10 výstavních panelech, jež mj. umeni_pseudoumenipřipomenou příběhy lidí, kteří zde působili. Během vernisáže dojde i k promítání snímků, filmů a vystavení artefaktů tehdejší doby.

Části výstavy

sanov_dorady_final

Výstava aktuálně čítá cca. 15 výstavních panelů o velikosti 70 x 110 cm. První část se věnuje činnosti under- groundového hnutí podle jednotlivých oblastí (umění, hospody, baráky, “sportovní aktivity”, hudba a koncerty). Druhá část akcentuje hudební formace (Základní pištora, Guten Tag, Šanov I, WC, Divize T, Do Řady a obecně Punk na severu I a II) ze severních Čech.

Kde výstava již proběhla?

  • Činoherní studio, Ústí nad Labem
  • Muzeum města Ústí nad Labem
  • sál restaurace Pod Kaštany, Skorotice
  • Hotel Sudety, Chomutov
  • Alternativní prostor Exil (1000. koncert kapely Houba)
  • Kulturní dům Dolní Poustevna a další