Města, obce, osady a lidé severního Polabí

Webové stránky projektu: http://www.severnipolabi.cz/
Kontaktní osoba projektu: Milan Fred Pištěk, fred@ukp98.cz

O projektu:
Výstava „Města, obce, osady a lidé severního Polabí“ je realizována již od roku 2009. mesta_obceVznikla na základě projektu vydávání informačních karet o obcích na Ústecku, které od roku 2004 za podpory města Ústí nad Labem a dalších subjektů vycházely v měsíčníku Nové Ústecké Přehledy a přinášely ucelenou historii obcí Severního Polabí (Ústeckého a Litoměřického okresu).

V návaznosti na tuto skutečnost vytváříme panely velikosti 110×70 cm o nejzajímavějších obcích a lidech, které prostřednictvím výstavy představujeme obyvatelům okresů, zájemcům o historii, ale i současným občanům vesnic, kteří se tak dozví nové informace o svém bydlišti – zatím existuje cca. 30 panelů.

Výstava je putovní a dosud byla realizována na zhruba 30 místech v ČR i v Německu, například Činoherním studiu v Ústí nad Labem (za 1 měsíc ji zde navštívilo cca. 2000 lidí), na výletním zámečku Větruše, v Informačním středisku města Ústí nad Labem, v obci Tisá, v areálu Českého rozlasu, v Úštěku, Kovářské, v Lužických horách a v dalších místech nejen v okolí města Ústí nad Labem.

Nejen výstava: 
Součástí výstavy je také vydání původní turistické mapy Wanderkarte für Elbetall und des angrenzenden Gebietes vom Mittel- und Erzgebirge, která zobrazuje údolí řeky Labe s přilehlými oblastmi Českého Středohoří a Krušných hor a přináší mnohé zajímavosti, dnes již opomenuté. Její vymezení je dáno městy Litoměřice (ČR) – Pirna (Německo) – zatím v přípravné fázi.

Ve spolupráci s Činoherním studiem a ČRO Sever připravujeme převod vybraných textů výstavy do zvukové podoby v české i německé verzi. Tento projekt se zatím nepodařilo realizovat.

Veškeré informace o projektu seženete dále na webové stránce http://www.severnipolabi.cz. V případě zájmu můžete také psát na e–mail fred@ukp98.cz (Milan Fred Pištěk).