Hudba Sudet. Festival Na tři akordy #5


Hudba Sudet (punk a underground) ve Skoroticích popáté. další z koncertů undergroundových umělců uctívajících odkaz lidového básníka a písničkáře Krušnohoří Antona Günthera.

Vstupné dobrovolné (plaťte Martíčkovi), hraje se uprostřed sálu a sezení i na podiuu
(ať si vyzkoušíte, jaký to je, ty vole), v hospodě Tom77, The Oťas a Anton G a možná ještě nějaká holka.

Co kapela, to 30 minut, příprava 10 minut. Aparát stabilní pro všechny (bicí i komba).

 • 20:00 KONEC KONCŮ: Teplická experimentální alternativa, jež vznikla poč. 90. l. 20. stol. ve složení Harald ‘Hary’ Eichhorn (g), Marek Janotka (g), Věkoslav Haleš (bg), David Pelikán (ds). Střídavě tu hostoval Zdeněk ‘ZDDR’ Rusín (Podvazky, SpessArt, Vyžvejklá Bambule, Radost, Luxus aj.) Ovlivněni punkem, novou vlnou a kvalitní tamní scénou začali hledat vlastní tvář. Po asi 10leté odmlce, kdy Hary hledal klid v duši mimo střední Evropu, se v okleštěné sestavě (bez Marka) opět sešli a časem nabrali dalšího kytaristu – Míru Šmrhu.
 • 20:40 BORING: Adolescentní punkové kvarteto ústeckých post-teenagerů – Dave Koks: zpěv, kytara; Karloz221 (Karel Kuliš): doprovodný zpěv, trubka, křídlovka; Trigen Moon: baskytara; Palička meen (Roman Čapek): bicí, kteří o sobě na facebooku prohlašují: Jsme nudný… Jeden z nás miluje Californii, druhej zase Anglii, třetí je kovářská mánička, co hraje na trubku a čtvrtej je nerd, co hraje poker… Asi tak…
 • 21:20 THE PEACEMAKERS: Víceméně pokračovatelé teplické Jateční ulice, jíž v r. 1988 zformoval triumvirát Mirek ‘Johny’ Penc, Martin ‘Roza’ Růžička a Jindra ‘Elvis’ Uhlíř. Mimochodem, zpráva z tisku: Ve středu 8. listopadu odpoledne (1989) se v Teplicích začaly objevovat plakáty s výzvou, aby se lidé dostavili v sobotu 11. listopadu na náměstí Zdeňka Nejedlého (dnes Benešovo) a vyjádřili nesouhlas s “nelidským přístupem vůdčích osobností politického aparátu k ochraně životního prostředí a zdraví obyvatelstva”. Plakáty vylepil tehdy 16letý učeň Zbyšek Jindra, mezi přáteli známý pod přezdívkou Oněgin. Pomáhal mu 21tiletý Jindřich Uhlíř, kytarista místní punkové kapely Jateční ulice. Podle Uhlíře bylo vylepeno asi 300 plakátů. Část jich ale strhala policie, která oba mladíky zadržela… V současné sestavě fungují Mirek ‘Johny’ Penc a Martin ‘Roza’ Růžička.
 • 22:00 ROSE MEANS ROSE: Post-punkový ansámbl prezentující povětšinou českou i světovou poezii (V. Nezval, J. Skácel, G. Apollinaire, C. Baudelaire ap.), jíž adaptuje a také zpívá šansoniérka Romana Doležalová (Houpací koně; Caries; Severočeské kroje; Croyes; Intimní život ad.) za doprovodu ostřílených veteránů: Karel ‘Galantní’ Kalousek – kytara, zpěv (Hluchý telefon; Šanov I; Dixie 45 aj.); Gerard ‘Garyk’ Tereska – basa (Elyps; Aviril H; Orobinec; Free Jazz Orchestra; DundrGround; F. S.; Pecka z vajíčka; Čistírna pokaždé jinak atd.) a ‘Ljuba Hermanová českého punku’, Milan ‘Fred’ Pištěk (Pecka z vajíčka; Hobit; Hever; Anna, Fred a Já; Šanov I; Croyes; DundrGround; Kocour; Intimní život; Deformace ad.) – bicí.
 • 22:40 NAŠROT: Původně havlíčkobrodská hc-crossoverová legenda známa agresivními a divokými koncerty, ústředním spoluzakladatelem je zpěvák, skladatel a textař Petr ‘Hraboš’ Hrabalik, jenž se věnuje i psaní prózy a proslul též co rockový historik. V l. 1995-2000 se podílel na 42dílném dokumentu ČT Bigbít, kde ostatně někteří z aktérů avizované kulturní události i figurují. V r. 1998 se stal jedním z ustavitelů pražského PopMusea. V období 2012-14 participoval na 39dílném seriálu ČTFenomén Underground a vytvořil jeho webové stránky.
  Hraboš: “My jsme v Ústí celkově hráli cca šestkrát, ale z toho čtyřikrát jenom v roce: 1993 v Tukanu-Zeppelinovi. Asi největší nářez byl v únoru 93, kdy se ten klub nějak předělával, a my jsme přijeli po hrozným tahu (hulení, chlast) z Teplic. Takže ani nebylo divu, že asi v pátý písničce jsem si počkal na kytaristovo sólo, velice rychle jsem odběhl pod podium, kde byly nějaký navážky sutin, tam se vyblil, a pak normálně nastoupil za mikrofon, jakoby se nic nestalo. No, a protože nám po koncertě Ústečáci pořád kupovali nějaký pití, záhy jsme byli opět na hadry. V tý kose jsme pak přespávali v šatně, kde byly ještě nějaký stavební materiály. Ráno jsem se probral (byl jsem přikryt kovovým pletivem) a koukám, že se všude válej moje věci vytahaný z batohu. Ty woe, mě snad někdo v noci vykrad’ bágl, pomyslel jsem si. Tak jsem rychle vyskočil, jdu k báglu, kterej se tam válel v prachu na zemi a zjistil, že v něm mám narvanej pisoár! A pak jsem vzpomněl na útržky nočního rozhovoru o uměleckým undergroundu a pop-artu, o Marcelovi Duchampovi a jeho pisoáru, kterej vystavil ve výtvarný síni pod názvem Fountain. V mém nočním ochlastismu se mi zalíbil natolik, že prej jsem si ho chtěl zavěsit doma nad postel coby uměleckej artefakt…”
 • 23:40 BEZ ŠANCE: New-kids-on-the-underground-stage z Police nad Metují – Jamess (Petr Samuel Zuda): kytara, zpěv; worigos (Ondra Hornych): baskytara, zpěv; honza (Jan Dostál): bicí, doprovodný zpěv – co sami sebe charakterizují jako:
  Politickej punkrock se všema klišé, co jsou potřeba!
 • 00:20 ČISTÍRNA POKAŽDÉ JINAK: Proslulý teplický orchestr, jehož neúnavnými motory jsou kytarista a zpěvák Jiří ‘Kurt’ Strohschneider (F.S.; Big Sound Orchestra; Not!) ruku v ruce s výše uvedeným baskytaristou a organizátorem Gerardem ‘Garykem’ Tereskou. Nyní již víceméně sporadicky s kapelou vystupuje trumpetista, zpěvák, básník, nemlčící mim, bavič, svéráz, fotograf a hostinský Josef ‘Pepa’ Pondělík (Radost; Tvar). Nicméně se v kmenovém kádru počíná rýsovat do jisté míry adekvátně důstojný Pepův nástupce, trumpetista, pedagog a zpěvák Martin ‘Karboš’ Karban (Big Band teplické konzervatoře; Public Fusion aj.)

HOSPODA

 • 20:20 ANTON G: Retro-punkové, částečně tributní těleso (Anton Günther/WC) o dvou frontmanech – Petr ‘Píra’ Jíra (W.C.; Jazz- Tau-Race; Black Sabaaka – viz putovní dokumentárně-edukativní výstava Underground na Ústecku – panel Punk na severu #2) a generální sekretář spolku ÚKP 98 (ukp98.info), sekční šéf resortu ‘Kammweg’ při Severním Polabí (severnipolabi.cz), fotograf, badatel, objevitel, blogger, cestovatel, herec, režisér atd., Milan ‘Pekky’ Bouška – jež doprovází multigenerační rytmické jádro – Filip Krejčí (Vylitá šťáva), Martin ‘Martíček’ Nosek (No Sympathy; Houba) a již zmiňovaný Milan ‘Fred’ Pištěk.
 • 21:00 THE OŤAS = Ota Chlupsa – teplický kytarista, autor, zpěvák, songwriter, chronický rebel a hektický fluktuant – F.P.B. (1983, 1987- 88), Už jsme doma (1985-86), Šanov I (1988-90), Dixie 45 (1991) – co se se čas od času stačil zastavit i u projektů vlastních, např. Svaz Áček (1983-84) nebo kytarovka Mimo Zákon, která mimochodem r. 1991 doprovázela recitaci teplické básnířky Svatavy Antošové v pražské Deltě (‘Teplice v Praze’)…
 • 21:40 TOM77: Jednomužná kapela šarmantního a sympatického (No Sympathy, Louty) punk-chanson-shoutera, instalatéra, velkostatkáře, kytaristy, básníka, skladatele, promotéra a impresária (Dubanské peklo) Tomáše ‘Hřebíka’ Hřebačky…
 • 23:00 FRIDRICH & FRIDRICH: Ústecký acoustic-rock: Čauvejs všem. Do playlistu jsme přidali nové poloalbum “Na kole nie”, natočené na koleně ve zkušebně. Ale pěkný… (Petr Rathouský – kytara, zpěv; Petr ‘Fridrich’ Procházka – baskytara, zpěv, foukačka; Eva Fertáľová – zpěv, vajíčko; Honza Marek – bicí, perkuse)…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s